3η ημέρα: ΣΑΙΝΤ ΦΡΑΝΣΟΥΑ: εκδρομή σε ΜΠΑΣ ΤΕΡ (ΕΘΝΙΚΟ ΠΑΡΚΟ ΓΟΥΑΔΕΛΟΥΠΗΣ) – ΠΑΡΑΛΙΑ ΜΑΛΕΝΤΙΡ – ΝΤΕΣ
Μετά το πρωινό μας αναχωρούμε για το Εθνικό Πάρκο Μπας Τερ (Basse Terre) με πούλμαν. Αποτελεί εθνικό πάρκο με ηφαιστιογενείς κορυφές καλυμμένες από πυκνή βλάστηση και φυτείες μπανάνας που φτάνουν μέχρι τον κρατήρα του ηφαιστείου Soufriere (1467 μ.). Κατά μήκος του πάρκου, στις πλαγιές του βουνού και μέσα στο δάσος, εμφανίζονται πολλοί καταρράκτες. Πρόκειται για το πιο συναρπαστικό κομμάτι του νησιού, με καταπράσινα βουνά και ηφαίστεια, πολύχρωμη τροπική βλάστηση, μοναδικούς καταρράκτες, ακτές καλυμμένες από κοκοφοίνικες και διάσπαρτες κατοικίες μοναδικής αρχιτεκτονικής που αποτελούν το κίνητρο για να εξερευνήσετε και την πιο απόμακρη γωνιά του.
Θα έρθουμε στην παραλία Μαλεντίρ (Malendure) όπου με πλοιάριο με γυάλινο πάτο θα απολαύσουμε τον υποθαλάσσιο κόσμο της περιοχής, που φέρει μάλιστα και το όνομα του διάσημου Κουστώ! Θα βρεθούμε μάλιστα περίπου ενάμισι μέτρο κάτω από το νερό παρατηρώντας τα κοράλλια και τις θαλάσσιες ανεμώνες… Αν θέλετε, μπορείτε μάλιστα να βουτήξετε στα νερά, με τον κατάλληλο εξοπλισμό. Η ημέρα μας συνεχίζεται στο χωριό Ντες (Deshaies) για να δούμε τον τοπικό Βοτανικό Κήπο, με όλα τα είδη της πλούσιας χλωρίδας των Αντιλλών!
Θα επιστρέψουμε στο ξενοδοχείο μας αργά το απόγευμα γεμάτοι από πολύχρωμες εικόνες. Διανυκτέρευση.